Genialistide
Klubi

R
15 okt
19:00
A-festival 2021 – HomoCosmos “Näha roosat elevanti” (Valgevene)
Autor: Piret Jaaks
Tõlkija: Maiu Rantamäki
Lavastaja: Kalev Kudu
Lavastaja assistent: Valentina Romanovskaja
Lavakujundus: Katsiarina Šimanovitš
Koreograafia: Sergei Pojarkov
Valgus ja video: Sergei Novitski
Heli: Andrei Jevdokimov
Intspitsent, grimm: Valentina Romanovskaja
Projektijuhid: Olga Nikolajevskaja, Margarita Prokortšik
Produtsent: Katsiarina Saladuha
Laval: Ivan Trus, Anastasia Bobrova, Jekaterina Bondareva
„Me kolime ära. Eemale elevantidest ja varblastest aias. Me saame lapse… ja ostame mere äärde maja. Ma kannan sind peenes kuldvihmas oma kätel ning sinu kleit muutub kuldkollaseks…“
Lavastuse „Näha roosat elevanti“ peategelane on heal järjel, väliselt edukas inimene, kelle elus puudub armastus ning kes peletab oma üksindust kalli džinniga. See lugu on samal ajal lihtne ja keeruline: naine lubab oma mehel magada teise naisega, sest ta ei saa (või ei taha) lapsi saada. Teine naine on sellega nõus, sest teda painab tema vanus ja üksindus, ning mees nõustub nende mängureeglitega, sest teda kannustab soov saada isaks. Miks aga elevandid? See on kuulus metafoor: inimesed usuvad millessegi, mis ei pole tegelikult olemas. Hoolimata positsioonist ühiskonnas, soost, staatusest või vanusest, igal ühel meist on lugu sellest, kuidas me lukustame endid oma mulli ning klammerdume kellegi või millegi külge. Kas „roosa elevant“ – meie kujutluste vankumatu maailm – võib meid päästa?
Näidendi „Näha roosat elevanti“ autor on eesti kaasaegne näitekirjanik Piret Jaaks. 2011. aastal auhinnati tema näidendit Eesti Teatriagentuuri näidendivõistluse peaauhinnaga ja see tõlgiti seitsmesse keelde, sh vene keelde. Võistluse žürii esimehe Urmas Lennuki sõnul nähti väärtusena olme ja kujutluse sünteesi ning võimast puänti. Kriitikute hinnangul on selle lavastuse näol tegu kõige stiilsema ja veidrama lavastusega eelmisest hooajast, mis on samal ajal nii tülgastav kui ka veetlev.