Genialistide
Klubi

T
04 apr
18:15
German foreign policy through the prism of the War in Ukraine
On upcoming Tuesday, our guest at Genialistide Klubi is going to be Benjamin Klasche who is a lecturer of Political Sciences and International Studies at Tallinn University. The focus of next week’s lecture is going to be on German foreign policy through the prism of the war in Ukraine. In addition to the war aspect, the lecturer is also going to talk about the doctrine of German pacifism and the reluctance of the country to consider Russia an imperialist state. On top of that, the lecturer is going to be investigating Germany’s own imperial past, which also had its effect on the Baltics.
Benjamin Klasche has obtained a PhD at Tallinn University and he has also worked at Helsinki Collegium of Advanced Studies in Helsinki University. His main research interestes are International Relations, social theory, political methodology, relationalism and critical theories. International Relations, International Review of Sociology and International Studies have published his previous work.
The lecture will be held in English
Tuleval teisipäeval tuleb Genialistide Klubisse RSRi kutsel Benjamin Klasche, kes on politoloogia ja rahvusvaheliste uuringute lektor Tallinna Ülikoolis. Loengu teema fookuseks on Saksamaa välispoliitika läbi Ukraina sõja prsima. Lisaks tuleb juttu Saksamaa patsifismi doktriinist ja riigi suutmatusest käsitleda Venemaad kui imperialistlikku riiki. Samuti võtab loengupidaja ette Saksamaa enda imperiaalse mineviku, millel oli mõju ka Läänemere ääres asuvatele piirkondadele.
Benjamin Klasche on omandanud doktorikraadi Tallinna Ülikoolis ja ta on töötanud ka Helsinki Collegium of Advanced Studies’es Helsinki Ülikoolis. Tema põhilised uurimisteemad on rahvusvahelised suhted, sotsiaalsed teooriad, poliitiline metodoloogia, relatsionalism ja kriitilised teooriad. Tema tööd on avaldanud International Relations, International Review of Sociology ja International Studies.
Loeng toimub inglise keeles.
RSRi loengut toetavad:
Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut
Tartu Kultuurkapital
Pühaste pruulikoda