Genialistide
Klubi

T
02 nov
18:15
RSRis Frank Jüris: Hiina-lähedal ja kaugel
EL-i kolmainsus kirjeldamaks suhet Hiinaga katkeb endas nii partnerlust, konkurentsi kui ka rivaliteeti. Kuidas aga näeb Hiina läänt, USA-d ja EL-i, on vast veelgi olulisem mõistmaks ühe pingestuvaid suhteid Hiina ja lääneliitlaste vahel.
Milliseid võimalusi ja ka ohte sisaldab üha lähedasem läbikäimine Hiinaga? Mis on Hiina huvid Põhja-Balti regioonis ja kui hästi on neid õnnestunud realiseerida?
Hiina huvi Põhja-Balti regiooni vastu ei piirdu ainult transiidi ja energeetikaga, vaid sisaldab ka julgeolekut, mis teadlikult on Hiina Arktika valgest paberist välja jäänud ja on seda olulisem mõistmaks Hiina ambitsioone. Lisaks kaubateele on Hiina arendamas Digitaalset Siiditeed Arktikas ja tegemas aktiivselt teaduskoostööd Venemaaga, millel on mõju nii Põhja-Balti regiooni kui ka NATO julgeolekule.
Frank Jüris on Eesti Välispoliitika Instituudis. Tema uurimisvaldkondadeks on Hiina sise- ja välispoliitika, EL-Hiina suhted, Hiina suhted Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega 17+1 formaadis, Hiina ja Venemaa suhted. Jüris on omandanud bakalaurusekraadi Tallinna Ülikoolist ja magistrikraadi Tartu Ülikoolist, mille vältel veetis ta semestri Hongkongi Baptistlikus Ülikoolis ja aasta Shanghai Ülikoolis Hiinas. Lisaks on tal magistrikraad Taiwani Riiklikust Chengchi Ülikoolist. Ta on omandanud kogemusi Välisministeeriumis, Euroopa Liidu esinduses Taiwanil ja NGO Mondo vabatahtlikuna Birmas. Samuti on Frank Jüris töötanud hiina keele lektorina Tartu Ülikoolis ja Hiina uuringute külalislektorina Tallinna Ülikoolis.
Kohapeal kontrollitakse Covid-tõendi olemasolu. Palun veendu enne loengusse tulemist, et lisaks isikut tõendavale dokumendile on sul olemas ka üks järgnevast:
– vaktsineerimist tõendav pass
– läbipõdemise tõend