Genialistide
Klubi

T
12 okt
18:30
RSRis Märt Läänemets: India: maailma suurim demokraatia või tõusev autokraatia?
Indial on kombeks esitleda ennast maailma suurima demokraatiana. Peaminister Narendra Modi on oma maad nimetanud isegi “demokraatia emaks”. Kuid just tema valitsusaastatel on Indias teravnenud mitmed suured vastuolud, eriti vastasseis enamuses olevate hindude ja muslimi vähemuse vahel. Kuigi India on üks kõige mitmekesisema usulise ja rahvusliku koosseisuga riike, on Modi nn hindutva ideoloogial põhinev poliitika võtnud suuna kõigi teiste maailmavaadete tasalülitamisele ühtse tugeva Suur-India nimel. Sellega kannatavad riigis aga inimõigused ja vähemusrahvaste õigused, sõnavabadus jm, mis on viinud riigi demokraatia indeksi halvenemisele ja autokraatlike tendentside esiletõusule. Ometi on India Lääneriikidele oluline partner eelkõige globaalses vastasseisus üha mõjukama selgelt autoritaarse Hiinaga.
Märt Läänemets on oma hiljutises Sirbi artiklis (https://sirp.ee/…/aasia-sajand-iii-kas-indiat-saabki…/) küsinud: “ Quo vadis, India?” Sellele küsimusele võite saada vastuseid, kui tulete kuulama teisipäevast loengut.
Märt Läänemets on kauaaegne Tartu Ülikooli teadur ja õppejõud, praegu vabakutseline uurija. Tema peamiseks uurimisalaks on Hiina mõttelugu ja religioonid. Sel aastal on ajalehes Sirp ilmunud tema Aasia poliitika keerdkäike kajastav artikliseeria “Aasia sajand”. Läänemets on õppinud ja töötanud Hiinas ja Taiwanis. Ta on Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi president.
Enne tulekut palun veendu, et sul on täidetud üks järgnevast:
Lõpetatud vaktsineerimiskuur ja omad seda tõendavat passi
Läbipõdemise või negatiivse testi tõend
RSRi loenguid toetavad:
Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut
Tartu Kultuurkapital
Pühajõe pruulikoda